Salt Likit Nedir?

Posted byCan31/08/20200 Comment(s)

Salt likit nedir, diye sorduğumuzda ilk bilmemiz gereken şey, salt likitin bir elektronik sigara malzemesi olduğudur. Elektronik sigaraların yakıtı olarak bildiğimiz likitin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, içerisinde kişiye göre özel tatlandırıcılar bulundurmaktadır.

 

Likit, elektronik sigaranın yakıtı olarak bilindiği gibi likit seçimi en az elektronik sigaralar kadar önem arz eden bir durum olarak görülmektedir. Elektronik sigaranın tadını da belirleyen likitler, her bireye farklı tatlar sunabilmektedir.

 

Bireylere ayrı ayrı tatlar ve zevkler bırakan likitler, bu sebeplerden dolayı çeşitlilik gösteren ve bireyin seçimine göre kalitesi değişecek bir ürün olarak bilinmektedir. Likitler kendi içerisinde dört farklı faktöre ayrılmaktadır. Bu faktörler likiti oluşturan temel unsurlar olarak görülmektedir.

 

Likitler kendi içerisinde:

 

  • Propilen glikol (PG),
  • Bitkisel gliserin (VG),
  • Nikotin,
  • Aroma gibi çeşitli unsurlara ayrılmaktadır. Bu unsurlar, likiti oluşturan faktörlerdir. Özellikle aroma faktörü, likitin önemli kısımlarından biri olarak bilinmektedir. Elma, şeftali, karpuz gibi yüzlerce çeşidi bulunabilen aromalar, elektronik sigaranın da önemli özelliklerini oluşturmaktadır.

 

Özellikle sigara bağımlılığından kurtulmak için ideal olarak bilinen salt likitler, nikotin içeriği yüksek olan bir özelliğe sahiptir. Bu sebeplerden normal sigaraların tüketiminden uzak tutmaktadır.

 

Salt likit, gliserin tabanlı bir ürün olarak bilinmektedir. Standart olarak bilinen elektronik likitlerden farkı ise içerisindeki baz nikotinleri yerine nikotin tuzu olarak bilinen etkin bir maddeden oluştuğu görülmektedir.

 

Salt likit nedir, sorusunu sorduğumuzda artık bilmemiz gereken ilk özellik baz nikotinlerin aksine içerisinde nikotin tuzundan ibaret olduğu yönündedir. İçerisinde ki nikotin tuzu ise salt likitler yüksek derece de nikotin etkisi göstermektedir. Bu sebeple sigara içimine en yakın derece de içme hazzını sağlamaktadır.

 

SALT LİKİT VE NİKOTİN TUZU

Salt likit nedir, diye sorduğumuzda elektronik sigaraların yakıtı olan likitlerin bir çeşidi olarak bilindiğidir. Elektronik sigaralar kadar önem taşıyan elektronik likitlerin seçimi kişiye göre farklı tatlar bırakan bir özelliğe sahiptir. Bu nedenlerden dolayı likit tercihi en az sigara tercihi kadar önem arz eden bir durumdur.

 

Salt likitlerde yüksek nikotin düzeyi bulunduğundan dolayı, bilinen sigaralar düzeyinde bir tokluk ve haz derecesi yaşattığı gözlemlenmektedir. Salt likitlerde içerisinde 25 miligram olarak bir nikotin derecesi olduğu görülmektedir. Bu miktar çok olmakla beraber içindeki nikotin tuzundan dolayı tüketimin ve haz alımının en uygun olduğu mg seviyeleri olarak bilinmektedir.

 

Tüm bunlarla beraber salt likitler, kişilerde bıraktığı yumuşak tatlardan dolayı bilinen sigaralar gibi bir haz yaşattığı görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı salt likitlerin tercihi, tüketicilere normal sigaralara olan bağımlılıktan kurtarıp ve zararlarından yoksun kılan bir keyif sürmelerine olanak tanımaktadır.

 

Son yıllarda popülaritesi artan bir özelliği bulunan nikotin tuzunun, kişileri sigara bağımlılığından kurtaran önemli bir işlevi bulunmaktadır. Bu işlevden dolayı salt likitlere yönelen rağbet her gün gitgide artmaktadır.

 

Normal sigaralarda dört binden fazla zehir saçan madde olduğu düşünüldüğünde elektronik sigaralara yöneltilen rağbetin beklenen bir atılım olduğu aşikardır. Aynı tadı ve hazzı vermemekle beraber, zehir saçan maddelerden kurtulup sağlıklı bir birey olmaya adım atan tüketiciler, bağımlılıklarından dolayı problem yaşamamaları adına da salt likitler önemli bir alternatif olarak görülmektedir.

 

Aynı tadı vermese de istenen hazza ulaştırabilen elektronik sigaraların tüketiminde mutlaka doktor ya da uzman tavsiyesi alınmalıdır. Kaliteli likitlerin tercihinin önemi ise elzemdir.İzinli, legal ve sağlık kuruluşlarından gerekli sertifikaları alınmış likitlerin ve likit markalarının kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde yaşanabilecek sağlık problemlerin, önüne geçilemeyecek bir durum problem ortaya çıkarması olağandır.