Kaliteli Likit Nereden Alınır?

Posted byCan31/08/20200 Comment(s)

Kaliteli likit nereden alınır, diye sorduğumuzda ilk olarak likitin ne olduğunu iyi öğrenmemiz gerektiği bilinmelidir. Likitler, elektronik sigaraların yakıtları olarak bilinmektedir. Elektronik sigaraların tercihi değiştiği gibi aromaları ve bıraktığı tatlara göre de likitin seçimi değişebilmektedir.

 

Likit en az elektronik sigara seçimi kadar önemli bir tercih olarak görülmektedir. Elektronik sigaraların yakıtı olan likit kendi içerisinde dört oluşturucu unsura ayrılmaktadır. Bu unsurlar elektronik sigaraların yakıtı olan likitin temel faktörlerini oluşturmaktadır.

 

Likitlerin kendi içerisinde ayrıldığı dört ana unsur ise şu şekilde bilinmektedir:

 

  • PG kısaltması ile bilinen “propilen glikol” maddesi,
  • VG kısaltması ile bilinen “bitkisel gliserin” maddesi,
  • Bağımlılık etkisiyle bilinen “nikotin” maddesi,
  • Elektronik sigaranın önemli unsurlarından birini oluşturan “aroma” gibi dört ayrı faktöre ayrılmaktadır.

 

Likitlerin içerisinde bulunan aromalar 100’den fazla çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler sevenlerin kendi tercihlerine göre tatmak isteyeceği ve tüketeceği kategorilere ayrılmaktadır.

Kaliteli likit nereden alınır, sorusundan çok likitin tercih seçimi önem arz etmektedir. Bu sebep ile zevkinize göre bir likit seçmeniz gerekmektedir.

 

Her damağa ayrı bir tat verebilen likitler, elektronik sigaraların yakıtı olarak bilinmektedir. Normal sigaralara oranla zararı oldukça az olan elektronik sigaralar, bilinen sigaralar gibi bir tat bırakmadığı gözlemlenmektedir. Bunun en temel sebebi ise dört binden fazla zehir saçan maddeleri içeren sigaraların aksine bu maddelerin elektronik sigaralarda bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

 

 

HANGİ LİKİTLER TERCİH EDİLMELİ?

Kaliteli likit nereden alınır, diye düşündüğümüzde ilk bilmemiz gereken likitlerin kişilere özel bir tat sunduğudur. Likitler her bireyin damak tadına ayrı bir tat verebilmekte ve kişiler ona göre tercihlerini yapabilmektedirler.

 

Bitkisel gliserin, propilen glikol, nikotin ve aroma gibi çeşitli faktörlerden meydana gelen likitlerin de elbette en çok referans gösterilen ve kaliteli ürünlerini almakta fayda bulunmaktadır. Merdiven altı ve gereğinden fazla ucuz likitlerden mutlaka kaçınılması gerekmektedir.

 

Dünya üzerinde tahmini verilere göre sunulan bilgi, dört bin düzeyinde likit markasının bulunduğu yönündedir. Yine tahmin edilen bu dört bin markanın kendi içerisinde ayrılıp altmış bine varan likit çeşidi de bulunduğu bilinmektedir.

 

Dünya üzerindeki bu likit üreticilerinin sadece 185 tanesinin sertifikalı ve lisanslı yani legal yollardan likit üretimi yaptıkları bilinen diğer bilgiler arasındadır. Onun haricinde diğer üreticiler, herhangi bir lisans sahibi olmadan ve sağlık kuruluşlarından gerekli sertifikayı almadan üretimi gerçekleştirmektedirler.

 

Belirtilen üretim koşulları ve üretim şirketleri göz önüne alındığında likit alımı konusunda tedbirli bir alışveriş göstermek elzemdir. Elektronik sigaraların yakıtı olan likitlerin seçimi bu sebeplerden ötürü hayli önem arz eden bir durum halini almaktadır.

 

Ülkemizde de yine iki yüz kırk kadar likit üreticisi bulunmaktadır. Bu markaların azınlığı sertifikalı ve izinli üretim yapmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da ülkemizde de yapılacak likit alışverişlerinde tedbirli olunmalı ve en çok referans alınan ürünler tercih edilmelidir.

 

Normal bir sigara da dört bin civarı zararlı madde olduğu düşünüldüğünde, elektronik sigaraları tercih etmek daha makul bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı zevki ve tadı vermemek ile beraber normal bir sigaraya yakın derece de damak tadı bıraktığı da bilinenler arasındadır.

 

Elektronik sigaraların kullanımlarından önce mutlaka doktor tavsiyesi ya da referansı alınmalıdır. Likit seçiminin her aşamasında kaliteli ürünler tercih etmekle beraber kişiye uygun zevklere göre bir çeşitlilik sunulmaktadır. Kalitesi her bireye göre değişeceğinden, elektronik sigara tüketicilerinin kendi zevkleri doğrultusunda likit seçimi yapmaları ve ona göre kullanmaları önem arz etmektedir.