Hazır Coil Hatası Çözüm Yöntemi

Posted byCan12/10/20190 Comment(s)

Hazır Coil Hatası Çözüm Yöntemi

Yeni satın aldığınız bir elektronik sigarada coilin temassızlık hatası ya da elektronik sigara atomizeri hatası ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu, oldukça sık karşılaşılan bir hatadır ve elektronik sigaranızın arızalı olduğu anlamına gelmez. Sadece bir temassızlık problemi vardır. Oldukça kolay şekilde de çözülebilmektedir.

Elektronik sigaralar genel olarak Çin’de üretilmektedir. Çin’den ülkemize gelirken yol boyunca çeşitli sarsıntılara maruz kalmakta, tellerinde çeşitli temas sıkıntıları ortaya çıkabilmektedir. Bu yazımızda elektronik sigaralarınızda atomizer, diğer adıyla coil hatalarını nasıl çözeceğinizi iki yoldan anlatacağız. Sizde kolayca karşılaştığınız problemi ortadan kaldırarak sigaranızı kullanmaya başlayabileceksiniz.

Hazır coilli atomizere sahip olan sigaralarda coil tellerideki temassızlıktan kaynaklı olarak sigara modunun coili algılamaması ortaya çıkar. Bu durumda ateşleme yapmaz ve kendini koruma pozisyonuna alır. Ekranda da No Coil, Short Atomizer, No Atomizer, Low Ohm gibi hata mesajları görünür. Bu hata mesajları koruma devresi tarafından belirlenerek ekranda çıkar.

Ekrana sahip olmayan, kalem pille çalışan Smok Vape Pen, Smok Stick Prince, Eleaf Just S, Smok Stick V8 gibi elektronik sigara modellerindeyse aynı arıza ateşleme tuşuna basıldığında ışığın 3-4 kez yanıp sönmesi şeklinde kendini gösterir. Bu durumda da coil tellerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Çözümü de iki şekildedir:

  • İlk olarak elektronik sigara atomizerindeki 510 bağlantı pimi kontrol edilmelidir. Bu işlem son derece kolaydır. Elektronik sigaramızın atomizerini çıkararak işleme başlıyoruz. Çıkardığımızda alt kısmında 510 bağlantı pini karşınıza çıkacaktır. Pinin coilin alt kısmına temas etmesi gerekir. Bu yüzden pin hafif şekilde içeri itilir. Pin itildikten sonra coil yerleştirilip kapatılır ve kontrolü gerçekleştirilir. Bu uygulama sonucu elektronik sigara coil hatası büyük oranda ortadan kaldırılır.
  • İkinci olarak elektronik sigaralarınızdaki atomizerin birisi temas ettiği halde bir diğeri tam temas etmiyor olabilir. Bu durumda da elektronik sigaranız aynı arıza uyarısını verir. Bu durumda da önce coil çıkartılır. Alt kısımda conta ve teller karşınıza çıkar. Contanın altında ve üstüne teller bulunur. Contanın alt kısmındaki tel cilin gövdesine temas eder. Üstündeki tel ise coilin alt parçasına temas sağlar. Elektronik sigaranız bu modda + ve – voltaj alarak tellerin ısınmasını sağlar. Teller ısınınca da coil pamuğundaki likiti buharlaştırırlar.

Elektronik sigara coilialt bölümünde tıpa gibi bir parça vardır. Bu çıkarılır. Bunu çıkarırken telleri görürsünüz. Tellerin birer sırası vardır ve onları değiştirmemeniz gerekir. Hem üstteki hem de alttaki tellerin yerini kesinlikle değiştirmemelisiniz. Elektronik sigaraya göre contanın altında üstündeki teller 1,2,3,4 adet olabilir. Tel sayısı sigaranın yapısıyla alakalı bir ayrıntıdır. Önemli olan tellerin tam olarak temas etmesini sağlamaktır. Aksi taktirde tellerin kesilmesi, yerlerinin değiştirilmesi gibi bir işleme gerek yoktur. Kimi modellerde contayı çıkarmadan da işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.