Elektronik Sigarada VG – PG Nedir?

Posted byCeb12/10/20190 Comment(s)

Elektronik Sigarada VG – PG Nedir?

Normal tütün kullanımının zararlarını azaltmak için kullanıma sunulan elektronik sigara ürünü, diğerlerine göre daha sağlıklı bir alternatif oluşturuyor. Duman yerine buhar oluşturan bir sistemle çalışan bu ürün, yine tütün ihtiyacını karşılayacak bir niteliğe sahiptir. Elektronik sigaranın yapısı genel olarak 4 bileşenden meydana gelmektedir. PG ve BG temel olarak, su ve tatlandırıcısının yanında nikotin de yer almaktadır.

 İçerisinde tatlı bir özelliği bulunan bitkisel gliserin (VG) yoğun bir miktarda bulunmaktadır. Bu sigaranın içerisinde bol miktarda bir buhar oluşmasını sağlamak için işlevsel bir özelliğe sahiptir. Elektronik sigara likitinin içerisinde bulunan VG oranının artmasıyla birlikte buradaki buhar ve tat seviyeleri de o ölçüde bir artış göstermektedir.

Tadı bulunmayan ve oldukça ince yapıda sıvının ismi ise Propilen Glikol olarak adlandırılmaktadır. PG oranının artması likitin sertliği ile yakından bağlantılıdır. Çeşitli gıda ve kozmetik türünde ürünlerde de kullanılabilen PG ve BG maddeleri zehirsiz ve organik yapıda bileşenlerdir.

Propilen Glikol akışkan yapıya sahi bir sıvıdır. Diğer VG formunda bulunan likitlere göre daha ince bir yoğunluk meydana getirir. Bu durumda içyapıda bulunan pamuk tarafından daha kolay emilmeyi sağlar. Bu yapının yüksek seviyelerde bir nem çekme özelliğinin bulunması, ağızda ve boğazda birtakım kuruluk oluşumlarına sebebiyet verebilir.

Bitkisel bir içeriği ve yapısı bulunan PG formuna göre VG bazlı oluşumlar daha yoğun bir yapıdadır. Bu bakımdan pamuk tarafından daha az miktarlarda emilirler. VG sıvıların yoğun olması ona daha fazla bir yapışkanlık özelliği kazandırmaktadır. Mutlaka düzenli aralıklarla atomizeri sıklıkla temizlemek gereklidir. Tatlı bir aromaya sahip olmasın yanı sıra diğer aromalar tarafından fark edilmesi yeterince zordur. Daha fazla buhar üretmesi içyapıda yoğun olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle son dönemlerde elektronik sigara içenler tarafından bitkisel değerleri daha fazla olduğu için VG içerikli yapıda olanlar sıklıkla tercih edilmektedir. Genel olarak elektronik sigaraların kullanımında bu iki yapının karıştırılmasıyla tüketim yapılır. Ya da hazır olarak yapılmış olanlar tercih edilir.

VG oranı yüksek olanlar daha yoğundur ve yavaş emilirler. PG değeri düşük olduğu için de içimi kolaydır. PG oranı yüksek olanlar ise pamuk tarafından daha kolay emilir. Boğaz vurumu yüksek olduğu için genellikle MTL atomizerler ile tercih edilmektedir.