Elektronik Sigara Nedir?

Posted byCeb21/03/20190 Comment(s)Bilgi ve Paylaşım,

 

Sigara tüketimini sağlığa daha az zarar verecek hale getirmek ve aynı zamanda sigara tüketimi sırasında açığa çıkan büyük maliyetleri en aza indirmek için geliştirilmiş olan elektronik sigara sistemi en basit tabiriyle nikotin dağıtım sistemi olarak bilinmektedir. Sigara kaynaklı hastalıkların ve ölümlerin sayısının oldukça fazla olması sebebiyle geliştirilen bu sistem, dışarıda satışı yapılan sigaraların içindeki karbon monoksit, katran, formaldehit, arsenik gibi maddelerin vücuda alınmasının önüne geçmek için de ortaya çıkarılmıştır. Böylece nikotin bağımlılığına sahip olan kişilerin nikotin dışında zararlı maddeleri teneffüs etmeden nikotin ihtiyacını karşılayabilmesi mümkün hale gelmektedir.

 


Elektronik Sigara Sistemi Nasıl Çalışır?
Sigaralar yerine elektronik sigara tercih edecek olan kişilerin vazgeçemeyecekleri özelliklerden biri olan sigara dumanı çıkarma işlemi bu sistemle çok daha yoğun bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Burada sigaranın keskin dumanını çıkarmak için gerçekleşen tütün yapraklarının yakılması yerine, farmasötik dereceli nikotinin ısıtılmasıyla birlikte açığa çıkan buhar kullanılmaktadır.


Burada temel fark bu sistemi kullananların duman almamaları oluyor. Nikotini içinde barındıran sıvının buharlaşması sayesinde ortaya çıkan duman sigara içme alışkanlığını olumsuz bir şekilde etkilemezken aynı zamanda kişilerin bu sıvıyı kendi sigara alışkanlıklarına göre içeriklerinde değişiklik yapacak şekilde seçmesi de kişinin sigara içerken daha kontrollü olmasını ve hatta zaman içinde yavaşça sigarayı bırakabilmesini de sağlamaktadır.


Temel olarak bir elektronik sigara üç farklı bölümden oluşmaktadır. Burada öncelikle pil bölümünden bahsetmek gerekir. Sigarada yer alan sıvının ısıtılıp buharlaşmasını sağlayacak olan bu bölümde genellikle lityum piller kullanılmakta ve piller sigaranın uzun bölümünde yer almaktadır. Atomizer adı verilen vidalı bölümlerde bu araç sayesinde sıvının buharlaşmasını sağlayacak olan ısının üretilmesi sağlanırken bu işlem çok kolay bir süreç sonunda gerçekleşmesi mümkün hale gelir. Oldukça basit bir sürecin sonunda gerçekleşen buharlaşma işleminde konsantre hale gelerek yoğunlaşan ısı sıvının dumana çok benzer bir buhara dönüşmesini mümkün hale getirir. Atomizer aracının iç kısmında yaşanan bu değişim kişinin sigara deneyimlerinde de nefesi bıraktığında sigara dumanına çok benzer bir görüntünün açığa çıkmasını sağlar.


Elektronik Sigaranın Likidi Nelerden Oluşur?
Sistemin yeni kullanıcılar ya da elektronik sigara meraklıları tarafından en merak edilen bölümü ise likit bölümleri olmaktadır. Farklı bir kısım maddenin karıştırılarak hazırlanmasıyla ortaya çıkan bu bölümde öncelikle nikotin yer almaktadır. Sigara bağımlılığının bir diğer adı sayılabilecek nikotin bağımlılığını ihtiyacını karşılamak için eklenen bu maddenin yanı sıra propilen glikol, su ve FDA onayı almış olan bazı gıda aromalarına da yer vermektedir. Gıda aromaları ile birlikte bu tür cihazlarla sigara kullanan kişilerin ağız kokusu ve benzeri sorunlar yaşamayıp keyifli bir şekilde sigara deneyimi yaşaması sağlanırken glikol ve benzeri maddelerle birlikte de dumanın oldukça yoğun ve sigara dumanına benzer bir şekilde çıkış yapması sağlanmaktadır.


Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?
Temelde çok basit bir kullanım sistemine sahip olan elektronik sigara genellikle üzerinde tek bir tuş bulunan cihazlar olarak kullanılmaktadır. Öncelikle bu ürünleri kullanacak olan kişilerin temel yakıt olan likitleri atomizer içerisine doldurması gerekmektedir. Cihazın içinde yer alan pamuklu bölümlerin nemlenmesini sağlamak adına kişinin en az 15 dakika bekleyerek bu süreci takip etmesi gerekir. 15 dakikanın ardından pamuklu bölümlerin kesin bir şekilde nemlendiğinden emin olunduktan sonra diğer aşamalara geçilmelidir. Nemlendirme sürecini hızlandırmak için coili çıkartıp ıslatmak da kullanılan bir yöntemdir.


Pillerin doğru bir şekilde elektronik sigara içine takıldığından emin olduktan sonra şarjı tam bu pillerle likit doldurulmalı ve ateşleme tuşuna basılmalıdır. Buradan sonra ilk çekim yapılarak sigara deneyimine başlanabilir. Kimi elektronik cihazlarda ekran veya watt ayarının izlenebildiği bölümler bulunabilmektedir. Bu tür durumlarda mutlaka watt değerinin mümkün olduğu kadar yüksek seviyelerde tutulmasını sağlayacak olan müdahalelerde bulunulmalıdır. Örneğin üzerinde 50-110W ibaresi olan bir cihazda 40W seviyelerinden çekim yapmaya başlanıp bu rakam yükseltilmelidir. Çekim yapmaya hazır hale gelmesine rağmen çekimin yapılmadığı durumlarda coilin olması gerekenden çok daha çabuk bir şekilde yanması da söz konusu olacaktır. Sıçratma ve benzeri sorunların önüne geçmek için ilk çekimlerde mutlaka hafif bir üflemenin ardından fazla likidin dışarı atılması sağlanmalıdır.


e-Sigara Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hangi özelliklere sahip olursa olsun elektronik sigara cihazlarının tamamında batarya bölümlerinin sıvı ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. İki çekim arasında mutlaka 15 saniye ve daha fazla zaman ayırılmalı ve böylece coilin tam bir şekilde soğumasına ve ardından ısınıp etkili bir duman çıkarmasına da olanak sağlanmalıdır. Mutlaka kullanılacak miktar kadar sıvı atomizer içerisine eklenmelidir. Cihazların içinde likit kalması durumunda mutlaka en az miktarda bu sıvının kaldığından emin olunmalı ya da cihazın yan yatırılarak bekletilmesi sağlanmalıdır. Sıvı seçimlerinde nikotin oranı kişinin sigar alışkanlıklarına uygun şekilde seçilmelidir. Tavsiye edilen seviyeler başlanan nikotin oranından yavaş yavaş seviyenin düşürülmesidir. Aromaların belirli aralıklarla değiştirilmesiyle likitlerden tat alma seviyesi de korunabilir.