E-Sigara %95 Daha Az Zararlı

Posted byCan18/10/20190 Comment(s)Bilgi ve Paylaşım,

E-Sigara %95 Daha Az Zararlı

Bilim insanları ABD’de bu konuda ikiye ayrıldı. Ancak Birleşik Devletler Sağlık Bakanlığı’nın bir bölümü olan PHE – Halk Sağlığı İngiltere’sinden yeni bir rapor yayınlandı.

Rapora göre elektronik sigara için analog muadillerinden önemli ölçüde daha az zararlı olduğu sonucu çıktı. Peki, ne kadar az? Resmi tahminlere göre ise %95’lik bir diğer söz konusu. Özet olarak; en iyi tahminler, e-sigaraların normal sigaralara göre sağlığınıza %95 daha az zarar verdiğini gösteriyor.

PHE Raporu

Rapora göre sadece elektronik sigaranın daha az zararlı olduğu sonucu yok. Bunun dışında raporda sigarayı bırakma servisi ile desteklendiği de yer alıyor. Çoğu sigara içicisinin tütünü tamamen bırakması konusunda yardımcı olduğu yer alıyor. Çalışmanın bağımsız yazarlarından biri olan Queen Mary University Profesörü Peter Hajek de konuyla alakalı yorumu yapmıştır.

‘‘Kanıtları okuduğumda, vapinge geçen sigara içenlerin neredeyse tüm sigara içiciliğinin sağlığa zararlı olduğu ortaya çıkıyor.’’ Şeklinde konuşmuştur.

Ayrıca çıkarılan bir sonuç ise insanların normal sigaraya göre e-sigaranın daha zararlı olduğunu bilmemesidir. Çalışma aynı zamanda e-sigaraya yönelik sağlık üzerinde ki etkilerini de kapsıyor. Halkın yanlış algılarının çözümlenmesi, geleneksel sigara içenlerin sağlıklarında büyük ölçüde yaşanan sorunun görülmesi, değiştirmekten büyük ölçüde vazgeçilmesi şeklinde devam ediyor. İngiltere’nin %44’ü için e-sigara içilmesinin daha az zararlı olduğu konusunda hem fikir olunamadığı yönünde bir açıklama yapılmıştır.

Profesör Kevin Fenton Açıklaması

“Sorun, insanların en az zararlı olduklarını giderek artan bir şekilde ve bu durumun milyonlarca sigara içmeyi bıraktığını düşünüyor” dedi. e-sigara kullanıcılarını tamamen sigarayı bırakmaya desteklemeye çalışın. ” şeklinde yapılmıştır. PHE’de sağlık ve esenlik direktörü olan Profesör Kevin Fenton’ın yorumu da bu şekildedir.

Yapılan araştırmalara göre 80.000 kişinin İngiltere’de sağlık sorununa ilişkin hayatını kaybettiği sonucu çıkıyor. Ancak tüm bu sigara içenler e-sigaraya geçmesi durumunda, yapılan araştırmalara göre ölüm oranlarında büyük azalma olacağı sonucu çıkıyor. Sayının 4.000’e kadar inmesi söz konusu.

Kevin Fenton’a göre;

‘‘E-sigara halk sağlığında bir oyun değiştirici olabilir.’’ Şeklinde. Seçim kullanıcılara bırakılıyor olacak.