Adım Adım Coil Sarım

Posted byCan20/10/20190 Comment(s)Bilgi ve Paylaşım,

Adım Adım Coil Sarmak
Kendiniz coil sarmak ister misiniz? Bunun için hem yapmanız gerekenler hem de temin etmeniz gerekenler verilmiştir.
İşte adım adım coil sarmak…
Coil Sarmak İçin Nelere İhtiyacımız Var?
İlk olarak temin etmeniz gereken malzemeler hakkında bilgi veriliyor. Coil sarmak için nelere ihtiyacımız var sorusunun yanıtı veriliyor. Aşağıda verilen malzemeleri temin etmeden coil sarmak mümkün olmayacak.
Coil sarmak için gerekenler;
Seçilen RDA
OHM okuyucu
Sarım için tel: Kanthal veya Nikrl (28 ga kanthal gerekli)
Küçük mavi 2 mm tornavida veya 2 mm matkap ucu
RDA’nızın vidalarına uyan ek küçük tornavida veya alen anahtarı
Makas
Cımbızlar
Küçük bütan veya propan meşale
E-likit
Pamuk Malzeleri: Organik pamuk
Küçük tel kesiciler veya tırnak makası
Coil Sarımı Öncesi
Başlamadan önce coil sarmak için dikkat etmeniz gerekenlere dikkat ederek hareket etmeniz öneriliyor. Eğer OHM okuyucunuz yoksa, kendi bobinlerinizin kurulumu ya da coil satımı ile ilgili harekete geçmeyin. İhtiyaç duyulan tüm malzemeleri temin etmiş olduğunuza emin olun. Bobinleri sarmaya başlamadan önce istediğiniz direnç için bobininizin kaç sarım olması gerekeceği bilgisi gerekiyor. Bunu yapmak için çeşitli araçlar mümkün.
Bobin sarımı için tavsiye;
Tel boyutu 28 ga
Bobin satım türü tek
Hedef direnç 1.2 ohm
Hedef iç bobin çapı 2 mm
Bacak boyu 4 mm
Diğer değişkenlerin ayarlanmasıyla tam olarak kaç tur yapılacağını söyleyen online motorlar var. Verilen bilgiler için 1.2 ohm tek bobinin 8 tam sarılması gerekiyor.
Telsiz Oksidize Edilmesi (oksidasyonu);
Kanthal telden bir parça kesmeniz gerekiyor. Her ne kadar 3 inç (yaklaşık 8 cm) yeterince büyük olsa da yeni başlayanlar için bir miktar daha fazla kesilmesi için de önerilir. 4 – 5 inçlik 12 – 13 santim bir tel kesmeniz öneriliyor. Telinizin ucunu cımbız pense forseps ile tutmak vb ile tutmanız gerekecek. Propan meşale ile turuncu renkte olana kadar hafifçe kanthal tel ısıtıp, turuncu rengi elde edin. Telin soğuması için bir dakika verin. Teli güzelce kızartıp, soğumasını bekleyin. Telin oksidasyonu daha az esnek ve daha kolay çalışmasını sağlayacaktır.
Bobin Sarma
Evet, bu işlemlerden sonra bobin sarma aşamasına geçiliyor. Bu aşamada cımbızlar, tornavida ve tel gerekiyor. Telin tornavidanın üstünde durmasını, kaymamasını sağlamak gerekiyor. Tornavidanın sapına yakın durmasını sağlayın. Telin ucuna başparmağınız ile sıkıştırma uygulayıp, tornavidanın üstünde durun. Daha sonra ise 8 tur sarma işlemi olacak. Telinizi tornavida çevresine sarmaya başlayacaksınız. Bobinleri mümkün olduğunca üst üste binmeden birbirine yakın tutmak adına elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Mümkün olduğunca gevşekliği gidermek için sıkı sarmaya dikkat etmeniz gerekiyor.
8 tur sarımın ardından telin her iki ucu da aynı yönde olmalıdır. Bunun nedeni dec e otururken kolaylık sağlayacak olmasıdır. Saygı sayısını mutlaka sayarak kontrol etmeniz gerekiyor. Coil sarmak bobin sarma aşaması için direkt olarak parmaklarınızın sarılan bobin telini tornavidanın sapına doğru ittirilebilir tamamen sıkıştırılabilir, burada ki gevşekliği alacak şekilde hareket edin.
Bobin Takma
Bobin takma aşamasında decteki direklerde bulunan ve sarılmış olan teliniz için yerleştirecek olduğunuz vidaları yavaşça gevşetmeniz mümkün. Tamamen çıkartmadan vidaları tekrar yerine oturması zor olabilir. Tornavidanın ucunda sarılmış olan teli tam ortaya gelecek şekilde deck yani güverte üzerinde konumlandırmanız isteniyor. Tel uçlarının her ikisini de direklerde deliklerden geçirmeniz yeterlidir. Daha sonra ise burada vidaları sıkça işlemi uygulayacaksınız. Ancak çok sıkı değil, normal bir sıklıkta olması gerekiyor. Çok fazla sıkılmış vidalar telin kesilmesine ve kopmasına neden olabilir. Daha sonra fazla olan kısımların kesilmesi gerekecektir.
Bobinin Ölçülmesi
Atomizerlerinizi alıp direnç okuyucu üzerine takarak bobin ölçülmesi işlemi yapacaksınız. 1.2 ohm’luk hedef direncinizin yakınında bir değer ölçülmesi gerekiyor. Ancak bobinlerin 0.2 ohm’a kadar direnç açısından hafif bir ya da varyansa sahip olması oldukça normal bir durum olacağından, ona göre işlemin gerçekleşmesi gerekiyor. Bobin için uygun direnç 0.2 ohm gösteriliyor ise bir sonra ki adıma geçmeye hazırsınız. Bunun beraberinde ohm okuyucunuzun bobinizi okumuyor veya hedef direncinizden 0.2 ohm den daha fazla bir direnç düzeltilmesi gereken bir sorun vardır. Genellikte sorunlar basit olduğundan kolayca giderilebilir. 
Aşağıda verilen kontrolleri sağlayın…
RDA’nızın vidalarının sıkı olduğundan emin olmak için kontrolleri yapın.
DECK güverte için direklere dokunup dokunmadığından emin olmak için bobinleri kontrol etmeniz gerekiyor.
Atomizerinizin ohm okuyucuya tamamen vidalanmış olduğundan emin olmanız gerekiyor.
Bu adımlar tamamlandığında problemin çözümlenmiş olması gerekiyor. Çözülmediyse önerilen başka bir bobinin denenmesidir.
Bobini Test Etme Coil Parlatma
Bobinin RDA’aya takılmasından sonra modunuz ile birleştirmeniz gerekiyor. Parlatma denen işlemi sonrasında gerçekleştirebilirsiniz. Modunuzun sıcaklık seviyesini açarak ateşleme yapmanız ve parlatmanız bu aşamada tamamlanacak. Merkezden dışarıya yani uçlarına doğru parlatma işlemi doğru şekilde gerçekleşmelidir.
Bobini Coili Pamuklama (Elektronik Sigara Pamuk Değişimi)
Bu aşamada pamuklama, pamuk değişimi aşamasıdır. Daha iyi sonuç almanız için önerilen kaliteli pamuk kullanılmasıdır. Organik pamuğu üstün lezzet olarak gösteriyoruz. Her iki yönde yaklaşık olarak yarım in. 1 – 1.5cm bırakarak, bobininizin içine tam oturacak kadar büyük bir parça pamuk gerekiyor. Pamuğu keserken lütfen dikkatli olun. İçine tam oturacak büyük bir parça pamuk gerekiyor. Uçlarını ıslatarak kolay şekilde almasını sağlayabilirsiniz. Kestiğiniz pamuğu bobinin ortasına delikten itin ve diğer taraftan çekin.
Kolayca geçmemesi durumunda pamuk fazla büyük kesilmiş olabilir. Ayrıca fitilin bobin içinde gevşek olması, kayması gibi bir durum da olabilir. Fitili tam olarak geçirdikten sonra bobinin dışından sarkan parçaları tamamen kesmeyin. Bobinin kenarından taşan fitilleri güverteye doğru sarkıtıp, ancak güverteden taşmasına izin vermeden işlemi tamamlayın. Uzunluğu güvertenin içinde kalacak şekilde ayarlayın. Böylece e-likiti daha verimli şekilde emmesi mümkün olacaktır.
Tekrar Test Etme Aşaması
Bobinlerin ve pamukların hazır hale gelmesinden sonra, hafifçe eğilmiş pamuklar sorun yaratabilirler. Bunun için pamukların dolaşma ihtimalinden ötürü yeniden kontrol olmalıdır. OHM metre üzerinde ki direnci yeniden kontrol etmelisiniz. Direncinizin + / - 0.2 ohms olarak değişmiş olabileceğinin farkında olarak, bu işin normalleşmesi sağlanabilir. Her şey kontrol edildiğinde ise bir sonrası adıma geçmeniz daha hızlı olacaktır. Bir sorun varsa sorunu bulana kadar diğer adımlara geçmeden, adımların kontrol edilmesi önerilir.
Son Adım: Likit Doldurulması 
1.2 ohm lik tek bir bobini başarı ile inşa ettiğinize emin olmanız halinde, favori elektronik sigara likidinizi doldurup, modunuzu uygulayın. Sıcaklık seviyesine getirip, buharın keyfini çıkarma aşaması burada olacak. Sarma işleminden sonra coil nasıl sarılır sorusunun yanıtına göre hareket etmenin keyfini çıkaracaksınız. Herhangi bir sorun yaşanmayacak.
Coil Sarmada Önemli Not
Cihaz donanımı, pillerin sınırları, kullanım koşulları tüm malzemeler için bilinmelidir. Malzemeleri tanıyarak yola çıkmanız en doğrusu olacak. Asla güvenli bir çalışma kapasitesini aşacak şekilde direnç denememelisiniz. Bununla ilgili pil seçimi içeriklerini de inceleyerek, tam anlamıyla profesyonel şekilde sarım işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Cihazınıza takıp ateşlediğiniz bobinler için yüksek sıcaklık verdiğinden dikkatli olmanız öneriliyor. Eğer OHM okuyucusunuz yoksa güvenliğiniz için bobinlerinizi yeniden inşa etmeye kalkamayın. Güvenlik için önerileri dikkate alarak, coil sararken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında hareket ederek, sorunsuz şekilde sarın.