Likit Akıtma ve Sıçratma Sorununa Çözüm

Posted byCeb12/10/20190 Comment(s)

Likit Akıtma ve Sıçratma Sorununa Çözüm

Elektronik sigaralar günümüzde yoğun şekilde kullanılmaya başlamıştır. Her cihazda olduğu gibi elektronik sigara cihazlarında da sorun yaşanması kaçınılmazdır. En sık karşılaşılan sorunlar arasında likit akıtma ve sıçratma sorunu bulunmaktadır. Elektronik sigara içerisinde yer alan likitler yanlış kullanım ya da cihaz kaynaklı problemlerden dolayı akabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için cihazın atomizer sisteminin hangi türde olduğunu bilmek gerekir. Hazır coilli ve RBA, RTA atomizer sistemine sahip olan cihazlar için çözüm farklıdır.

Hazır Coilli Atomizer Cihazları İçin Çözüm

Elektronik sigara modellerinden olan hazır coilli atomizer modellerinde alt kısımda bulunan hava kanallarında likit akma sorunu yaşanabilir. Bununla ilgili olarak ilk yapılabilecek şey cihaza yerleştirilmiş olan coilin tam olarak yerine oturduğu ve dişlerinin sorunsuz olarak yerleştirildiğinin tespitidir. Yerine tam olarak oturmayan coil sızıntı sorunu yaşanmasına neden olabilir. Vidalardaki diş atlama durumu nedeni ile likit dışarı akabilir. Tam olarak sıkılmamış olan coillerde de aynı durum söz konusu olabilir. Hava kanallarında sızıntı oluşmaması için coilleri doğru şekilde yerine oturtarak çok sıkı olmayacak şekilde kapatılması gerekir.

Diğer bir akıntı sebebi ise coillerin alt kısmında bulunan contaların yerine tam olarak oturmamasıdır. Contaların hem alt hem de üst kısmında bulunan tellerin ve contanın yerinden oynaması sızıntıya neden olabilir. Contayı ve telleri doğru şekilde yerine oturtarak akmaya engel olabilirsiniz.

Elektronik sigara haznesine likit doldurma işlemi yaparken cam hazneye doğru işlem yapmak doğru olacaktır. Orta kısma doğru yaptığınız dolum sıçrama ve akma sorunu ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Cihaz içerisinde sürekli olarak likit bırakmak akma ve sıçrama sorunu yaşanmasına neden olabilir. İçerisinde sürekli olarak likit bulunan cihaz bu likiti emmeye devam edecektir. Bunun olmasını engellemek için özellikle gece saatlerinde cihaz içerisindeki likit çıkartılmalıdır.

Çok uzun süre kullanılmış ve eskimiş olan coiller yıprandığı için değiştirilmelidir.

Gün içerisinde cihaz kullanım sürecinde cihazı yan şekilde tutmak daha az likit emilmesini ve akıntının olmamasını sağlayacaktır. Ayrıca hava kanalları da kapalı tutulmalıdır.

RBA ve RTA Atomizerler İçin Çözüm

RBA ve RTA atomizer sistemine sahip olan ürünlerdeki en önemli akıntı kaynağı pamukların az olmasıdır. Cihaz içerisinde likit besleme kanalında azalan pamukların tamamen doldurulması gerekir.

Hava kanalı üstte olan atomizer cihazlarında içerisinde bulunan coil fazla nemlenmiş ise sıçrama yapabilir. Fazla likit çekilmesi ve oluşan nem dolayısıyla karşılaşılan bu durum için coilin kurutulması etkili bir çözüm sunacaktır. Aşırı sıcağa maruz bırakmadan kurutma sağlanmalıdır. Ayrıca ateşleme mekanizmasına basarak içeri hava üflenmesi de coilin temizlenmesini sağlayacaktır. On beş saniye aralıklar ile kısa şekilde üfleyerek temizleme yapabilirsiniz.

Likitlerin PG ve VG oranları da akıntı sebebi olabilmektedir. Yüksek PG ve düşük VG oranına sahip olan likitler daha akışkandır. Bu likitler pamuklara daha fazla bulaştığı için akma sorunu yaşanabilir.